Opieka nad
Twoimi bliskimi

opieka

Hobby: Ogród

Ciekawe rośliny domowe

Lata temu w domach królowały paprotki i pelargonie, a ostatnio storczyki. Istnieje jednak wiele ciekawych i interesujących kwiatów, które wyróżniają się spośród innych. Takie nietypowe, egzotyczne rośliny na pewno będą zdobiły nasz dom i przy okazji robiły wrażenie na naszych gościach.


Aturi
Nazywana „tańczącą rośliną” lub „rośliną telegrafem”, ponieważ posiada niesamowitą zdolność pionowego poruszania liśćmi, a także zataczania nimi kół. Listki aturi poruszają się pod wpływem dotyku, światła, temperatury oraz dźwięku. Roślina ta dorasta nawet do 2 metrów wysokości, kwitnie na fioletowo i z powodzeniem może być uprawiana w domu.

 

Żywe kamienie
Te rośliny z wyglądu przypominają kamienie. Są przedstawicielami rodziny przypołudnikowatych, występują na suchych i piaszczystych terenach położonych na południu Afryki. Żywe kamienie to sukulent, który składa się z grubych, mięsistych, naprzeciwległych i zrośniętych ze sobą grubych liści. Wierzchołki liści są półokrągłe i całkowicie przezroczyste. Kwiat ten w okresie letnio-jesiennym otwiera się i pokazuje promieniste, błyszczące, białe lub żółte kwiaty.


Astrofytum – czapka biskupa
Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych sukulentów, a to dlatego, że nie ma cierni. Kaktus ten ma kształt kulisty, ma 5 dość szerokich żeber. Pokryty jest bardzo charakterystycznymi, wełnianymi kłaczkami. Może być uprawiany pojedynczo bądź w grupach.


Aloes pstry
Kwiat ten świetnie nadaje się do mieszkań z centralnym ogrzewaniem. Pochodzi z suchych regionów afrykańskich, a więc suche i ciepłe powietrze bardzo mu odpowiada. Aloes pstry posiada ciekawe ozdobne liście – są one jasnozielone, mięsiste i biało nakrapiane. Kwitnie na czerwono.

Ananas
Kolejną ciekawą rośliną, którą można wyhodować w domu, jest ananas. Najpierw należy ściąć wierzchołek ananasa z cienką warstwą owocu, później poczekać 1-2 dni, aż miejsce ścięcia przeschnie, a na koniec trzeba wsadzić czub rośliny do doniczki.

Płaskla łosioroga – łosie rogi
Łosie rogi to roślina, która posiada dwa rodzaje liści. Pierwsze z nich mają nerkowaty kształt, są szarobrunatne i przylegają do podłoża (gromadzą wodę i z tego powodu nie należy ich usuwać). Drugie są to duże, szarozielone, pokryte włoskami liście, które służą do rozmnażania. Liście te na dole są zwężone, a na szczycie widlasto rozgałęzione – kształtem przypominają właśnie łosie rogi.

Muchołówka
Muchołówka to pochodząca z Ameryki Północnej owadożerna roślina z rodziny rosiczkowatych. Posiada pułapki, w których znajdują się włoski czuciowe. Podrażnione włoski powodują zamknięcie się pułapki. Muchołówka w ten sposób łapie różne owady, m.in. muchy.

Dzbanecznik
Dzbanecznik to kolejna bardzo ciekawa roślina. Obejmuje ona dziesiątki gatunków, które występują głównie w Azji, ale również i w Australii i na Madagaskarze. Do uprawy domowej warto wybrać jedną z bardziej popularnych odmian (np. Nepenthes x ventrata). Jest to owadożerna roślina, dorastająca nawet do kilkunastu metrów długości (w zależności od gatunku). Dzbaneczniki są wymagającymi roślinami, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad można je z powodzeniem hodować w domu.

Roślina żółw – chleb Hotentotów
Roślina żółw to bulwiaste kłącza dziko rosnącej byliny w południowej Afryce – pochrzynu słoniowego. Bylina ta tworzy tzw. kaudeks, czyli magazyn na wodę, który ma postać dużych półkulistych kopuł, z zewnątrz przypominających skorupę żółwia. Roślina ta jest spożywana przez afrykańskie plemiona. W swojej ojczyźnie chleb Hotentotów może żyć nawet 70 lat. W warunkach domowych również długo pożyje, jednak musi mieć zapewnione odpowiednie warunki – zapewnić ciepłe, nasłonecznione miejsce i oszczędnie podlewać.

Protea magnifica
Jest to piękna i efektowna roślina o jednym z największych kwiatów świata – kwiat osiąga nawet 30 cm średnicy. W środowisku naturalnym protea osiąga nawet 2 metry wysokości, jednak uprawiana w warunkach domowych nie osiąga aż takich rozmiarów. Jej największą zaletą jest kwiat – niezwykły, puszysty, kremowo-biało-różowo-czarny, tworzący wełnisty stożek otoczony długimi liśćmi.

Kocimiętka
Kocimiętka to roślina, która ma bardzo ciekawą cechę – skutecznie odstrasza komary. Olejek eteryczny w niej zawarty – nepetalakton - działa o wiele lepiej niż środki chemiczne, które znajdują się w preparatach do odstraszania owadów. Kwiaty kocimiętki stanowią tylko ozdobę. Kocimiętka działa odstraszająco także i na karaluchy i szczury.

Mimoza
Mimoza (mimosa pudlica) to kolejna roślina, która reaguje na dotyk i światło. Porusza się wtedy, kiedy jest dotykana – liście zamykają się parami, a gałązka opada w dół i tak pozostaje na około godzinę. W nocy, kiedy nie ma światła, przyjmuje podobną pozycję. Jest to wieloletnia roślina, która kwitnie od wiosny do jesieni. Można ją uprawiać w miejscu nasłonecznionym, w wilgotnej i umiarkowanie bogatej w składniki mineralne ziemi.

Żywe jajka
„Solanum melongena golden eggs” to bardzo ciekawa i efektownie wyglądająca roślina pokojowa. Jest to roślina jednoroczna, osiągająca około 50 cm wysokości. Jej główną ozdobą są owoce – białe, a później żółte, o charakterystycznym, jajowatym kształcie. Należy ja uprawiać w żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi w miejscu nasłonecznionym.

 

Ciekawe, egzotyczne rośliny można zakupić w wielu kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych. W internecie można znaleźć oferty wielu sklepów, które specjalizują się w sprzedaży nasion roślin egzotycznych czy nietypowych. Opisywane tu rośliny są dość wymagające w uprawie, jednak możliwa jest ich domowa hodowla. Ważne, aby najpierw dobrze poznać ich wymagania dotyczące nawadniania, oświetlenia czy odpowiedniej temperatury. Odpowiednia opieka zapewni ich właściwy rozwój. A my będziemy mogli pochwalić się ciekawymi egzemplarzami.